ekskl. moms
Hurtig levering14 dages returretFaktura til virksomheder7 års garanti

Her er, hvad eleverne mener om vores aktive skolemøbler

VI har stort fokus på at skoleelever har brug for at kunne ændre deres arbejdsstilling og bevæge sig i løbet af dagen for kunne koncentrere sig. Men hvad siger skoleeleverne egentlig selv? For at finde ud af det fik vi nogle elever til at prøve vores aktive skolemøbler i et par uger. Vi har spurgt dem, hvordan de oplevede det – læs, hvad de mener her.
Her er, hvad eleverne mener om vores aktive skolemøbler
En elev, der står ved et hæve sænke elevbord og kigger ind i kameraet
Haylie Ygreus
Hvad synes du om de aktive skolemøbler?  
Haylie
: Jeg synes, at man får et helt andet fokus. I normale stole sidder man ofte ubehageligt, og så tænker man over det. Med de nye har det aldrig været ubehageligt, og jeg har været fokuseret hele tiden. 
Viggo: Det er rart at man nemt kan justere bordet nemt efter, om man vil stå eller sidde.   
 
Hvad er den største forskel mellem før og efter? 
Haylie
: Når man sidder på de gamle stole, bliver man ofte lidt træt. Med de nye kan man finde på noget nyt hele tiden, så det er lettere at koncentrere sig. 
Viggo: Jeg er meget mere koncentreret nu og bliver ikke så urolig, som når jeg bare sidder.  
 
Hvad er det bedste ved de nye møbler? 
Haylie
: Det bedste er at man kan skifte stilling, lige når man vil. 
Viggo: Det bedste er at kunne stå op nogle gange. Før havde jeg ofte brug for at gå til en ven, men nu kan jeg bare stå op og arbejde videre i stedet for at gå rundt. 

Kunne du tænke dig at have aktive møbler i alle lektioner? 
Haylie
: Ja, så ville der være mere roligt i klassen, fordi alle ville være mere fokuserede.
Viggo Klasson
En elev sidder ved et elevbord
Person kigger ind i kameraet